gergana ganeva gergana ganeva Потребител

Назначаване на работник с решение на ТЕЛК



Здравейте,
Предстои ми да назнача работник, който е с решение на ТЕЛК и взима пенсия. Това, което разбрах от прочетеното до тук е, че ще му се полагат 26 дни отпуск и защита по чл.333 от КТ. Какви други особености има? Има ли значение по кой чл. го назначавам и нужно ли е да подавам някакви документи в инспекцията по труда или на друго място, по-различно от обичайното?



Отговори

  • Здравейте,
    независимо в каква степен са трудоустроени лицата, за тях не е позволен нощен и извънреден труд. Допуска се само с тяхното съгласие и ако не им се отразява неблагоприятно, според заключение на здравни органи.
    Друго, което трябва да имате предвид, е че в някой определени случаи за да прекратите трудов договор с трудоустроено лице е необходимо да получите писмено разрешение от Инспекция по труда - виж чл. 333 от КТ.

    Това мога да препоръчам да съобразите, ако някой друг колега може да даде други съвети, нека го направи.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->