Рюстем  Новман Рюстем Новман Потребител

Трудов договор по чл. 68 ал.1 т.3 от Кодекса на труда



Назначен съм на 15,10,2012 със срочен договор по чл. 68 ал.1 т.3 от Кодекса на труда до 15,10,2013. След изтичането на този договор се сключи допълнително споразумение на основание чл.119 от КТ към трудовия договор от 16,10,2013. В същото споразумение на 12 точка- други условия: Настоящето допълнително споразумение се сключва във връзка с трудов договор чл.68 ал.1, т.1 от КТ, което споразумение важи до 30,06,2014г.

Работодателя има ли право да сключи споразумение по-малко от 1 година?



Отговори

  • Здравейте. Моля да уточните какъв сключен ТД имате:
    1. По чл.68,ал.1,т.1 от КТ - срочен ТД или
    2. По чл.68,ал.1,т.3 от КТ - срочен ТД за заместване

    kazimirc4
  • Казусът е там, че в трудовия договор е цитиран По чл.68,ал.1,т.3 от КТ, а в допълнителното споразумение след като ми свърши срока на довогора е цитирано По чл.68,ал.1,т.3 от КТ - срочен ТД за заместване
  • Здравейте.В определение на Върховния Касационен съд при прекратяване на сключен по същия начин ТД/с правно основание - изтичане на уговорения срок е констатирано следното: Прекратяването на този ТД/без вписване името и длъжността на заместваното лице, а конкретен срок/ поради изтичането му е незаконосъобразно.Въпросният ТД съдът счита за безсрочен ! Можете да се възползвате от тези обстоятелства/по мое мнение/ към момента на прекратяването на Вашия договор.

    kazimirc4
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->