Задай въпрос тук
екатерина спасова екатерина спасова Икономика прес безработна

Осигуряване за пенсия на безработен



Аз съм безработна, но някога работих във ВиК. От там са ми внасяли вноски за пенсия в пенсионен фонд ''Родина''.

Може ли тези пари да бъдат прехвърлени в доброволен пенсионен фон и въобще имам ли право като безработна да внасям вноски за пенсия в доброволен пенсионен фонд?

От този фонд ми казаха че може, но от всичко, което изчетох и от мненията на други хора, неспециалисти, разбрах че може би това е невъзможно. Какво е Вашето мнение?

Искам да намеря начин да се осигуря, въпреки че съм безработна.
Благодаря Ви!



Отговори

  • Здравейте,
    Вашият въпрос е уреден в чл 230 ал 3 т 1 и чл. 236 на КСО
    чл.230 ал 3 Вноски по ал. 1 във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване могат да правят:
    т.1. физически лица - за своя сметка;

    Ограничения на правата на осигурените лица
    Чл. 236. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) В осигурителния договор за осигуряване във фонд за допълнително доброволно осигуряване може да се ограничи правото на осигуреното лице:
    1. да изтегли или да прехвърли внесените в негова полза за сметка на друг осигурител средства за допълнително доброволно пенсионно осигуряване;
    2. да прехвърли внесените в негова полза за сметка на работодател или лица по чл. 230, ал. 3, т. 3 средства за доброволно пенсионно осигуряване.
    (2) Ограниченията по ал. 1, т. 2 не се прилагат, когато:
    1. осигурителният договор е прекратен;
    2. трудовото правоотношение, служебното правоотношение или договорът за управление или контрол са прекратени.
    (3) (Нова - ДВ, бр. 56 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) В случаите на осигуряване по професионална схема ограниченията на правата на осигурените лица и тяхното отпадане се уреждат изцяло в колективния трудов договор, съответно в колективното споразумение за професионалната схема.
    Вие можете да внасяте за собствена сметка ДДПО но вноските които вашия работодател е направил в пенсионен фонд Родина най- вероятно са по допълнителния задължителен пенсионен фонд който не може да бъде прехвърлен в ДДПО . Ако вноските да за ДДПО то тогава няма проблем да се прехвърлят в друг фонд по същата партида и предназначение.

    Поздрави и успешен ден!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->