Силвия  Иванова Силвия Иванова ЗАС

Отработване на предизвестие



ДЕТСКА УЧИТЕЛКА ПОДАДЕ МОЛБА ЗА НАПУСКАНЕ И ПЕНСИОНИРАНЕ.ДЛЪЖНА ЛИ Е ДА ОТРАБОТИ ПЕДИЗВЕСТИЕТО СИ И АКО НЕ Е , ТО ЩЕ И БЪДЕ ЛИ ИЗПЛАТЕНО?



Отговори

  • Здравейте. Моля за информация - как лицето е мотивирало молбата за напускане/ по взаимно съглание, като предизвестие, по друг начин ? Това, както и решението на Директора ще обусловят прекратяването на ТД .

    kazimirc4
  • Здравейте,

    Ако молбата за напускане не разписана от директора и не е одобрена, следва служителката да си отработи предизвестието . В случай,че не го отработи дължи на другата страна /работодателя/ обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.
    чл.220 ал.2 от КТ.
    Като работодател не можете да удържате сумата на обещетението от заплата на служителя без негово съгласие. Можете да го изисквате по съдебен ред.

    Поздрави
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->