kina stoyanova kina stoyanova Потребител

Обезщетение по чл 224



Здравейте,

При прекратяване на трудовия договор през 2014 г дължи ли се обезщетение за неотложен отпуск от 2013 г?



Отговори

  • Здравейте,


    Съгласно чл.224 от Кодекса на труда при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск от максимум 10 дни за 2013 г. във вашия случай, отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност.

    Съгласно РАЗЯСНЕНИЕ НА МТСП ОТ 09.08.2013 Г. ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 224, АЛ. 1 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА, имате право на обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за 2013 г.


    Поздрави,
    Адриян Велчев


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->