Задай въпрос тук
Стефан Томов Стефан Томов Потребител

УП-2 и преизчисляване на дни във временна неработоспособност



Здравейте!

Искам да Ви попитам кой метод използвате за преизчисляване на временната нетрудоспособност при вписване в УП-2? Питах по-старите колеги и ми казват два различни метода /или поне за мен са различни/ за преизчисляване!

1. Брутното трудово възнаграждение за предходния месец, върху който са внесени осигуровки, разделено на отработените дни за предходния месец умножено по брой дни в болнични.

2. Паричното обезщетение за временна нетрудоспособност се изчислява от полученото трудово възнаграждение през календарния месец, предхождащ настъпването на нетрудоспособността, но върху не повече от 120 на сто от основната заплата, определена с трудовия договор за работниците, и върху не повече от основната заплата, определена с трудовия договор за останалите категории персонал.

Първият метод ми е по-лесен и явно заради това болшинството колежки ползват него. Вие какво ще ме посъветвате, първия или втория метод да ползвам?

Благодаря Ви предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    В УП-2 за времето на временна неработоспособност, през което е получавано парично обезщетение от общественото осигуряване, попълването е спрямо периода за който се изготвя документа, както следва:
    1) преди 01.01.2000-доходът, от който е изчислено паричното обезщетение;
    2) за периода 01.01.2000-31.12.2004- обезщетението, върху което са внесени или дължими осигурителни вноски;
    3) от 01.01.2005- доходът, от който е изчислено паричното обезщетение (чл.46 ал.3 т.2 НПОС)
    4) от 01.01.2007 за първия ден на неработоспособността се включва среднодневното брутно възнаграждение за месеца по чл.40 ал.5 от КСО.
    А о 01.07.2010 до 31.12.2013 за първите три работни дни - 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца по §22о ал.1 ПРЗ на КСО.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • Здравейте, благодаря за отговора, но явно не съм се изказал на пълно ;) Говорим за периода преди 01.01.1997 г. за три годишната база и идеята ми е по кой от двата метода определяте определяте каква сума да запишете. Ще дам един обикновен пример: за м.07.1987 г. лицето има отработени 18 раб. дни и 5 дни временна неработоспособност, за м.06.1987 г. има отработени 22 раб. дни и получено БТВ в размер на 220 лв. Колегите ми казват да го преизчисля по следния начин: 220/22=10,00 лв., 10,00 лв. х 5 дни = 50,00 лв. и да запиша 50,00 лв. към БТВ за м.07.1987 г. Правилна ли е тази сметка? ;) (Сумите са закръглени за да е по-лесно и нагледно).
  • Здравейте,


    За периода преди 2000 година примерът който сте дали е точен.
    и начина на изчисление е този.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • Здравейте и от мен,

    имам следното питане:
    а ако предходният месец също има дни с болничен?
    Какво точно включва труд.възнаграждение?
    Благодаря предварително.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата