Van Dim Van Dim Интер Линк - България и Румъния ООД mmmm

Касова отчетност



Здравейте,

Ние сме лице, което не прилага режима за Касова отчетност (регистрирани сме по ДДС) и получаваме фактура от доставчик, който прилага режима, но разхода не е данъчно признат за нас и нямаме право на данъчен кредит. Плащането ще се направи след 45 дена от доставката и ще се извърши на 2 пъти по банка - т.е. ще получим 2 протокола.

Достатъчно ли е да обработим само фактурата без право на данъчен кредит, без да обработваме протоколите след направените плащания? Трябва ли да осчетоводяваме и протоколите без право на данъчен креди? Как според вас ще се осчетоводят протоколите?



Отговори

  • Здравейте,

    За по-голяма яснота ще разгледам пример, в които допускам, че правото на данъчен кредит е на лице, където счетоводните записвания са както следва:

    * За пълнота на примера правя и следните допускания:
    - получена фактура на стойност 1 000лв.
    - първото плащане е в размер на 40% от общата стойност:
    - използвам подсметка 463/1 “Разчети при покупки - Режима за Касова отчетност на ДДС”.

    1. Осчетоводяване на получената фактура(разход за услуга):
    Дт с/ка 602: 1 000 лв.
    Дт с/ка 463/1: 200 лв.
    Кт с/ка 401: 1 200 лв.

    2. Осчетоводяване на частично плащане от на 40%:
    Дт с/ка 401: 480 лв.
    Кт с/ка 503: 480 лв.

    3. Осчетоводяване на Протокола по чл. 151в, (3) ЗДДС относно частичното плащане от 30%:
    Дт с/ка 463/1: 400 лв.
    Дт с/ка 453/1: 80 лв.
    Кт с/ка 463/1: 480 лв.

    4. Осчетоводяване на 60% доплащане по фактурата:
    Дт с/ка 401: 720 лв.
    Кт с/ка 503: 720 лв.

    5.Осчетоводяване на Протокола по чл. 151в, (3) от ЗДДС относно доплащането от 60%:
    Дт с/ка 463/1: 600 лв.
    Дт с/ка 453/1: 120 лв.
    Кт с/ка 463/1: 720 лв.

    Моето мнение, че тъй като фактура без право на данъчен кредит има място в ДДС-дневника, то и съпътстващите я документи ще трябва да бъдат отразени.

    Използвана нормативна база за отговор на този въпрос чл. 151 от ЗДДС.

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->