Иван Д Иван Д помощник

Задължение за регистрация по чл. 133, ал.2



Здравейте,
Бих искал да поискам съвет за следния казус:

Фирма А - румънска фирма, регистрирана по ЗДДС единствено в Румъния, без място на стопанска дейност в България;
Фирма Б - българска фирма, регистрирана по ЗДДС в България;

Съгласно договор, Фирма А предоставя под наем на Фирма Б 10 броя МПС (леки автомобили) за срок от 45 дни (срокът на договора е еднакъв за всички МПС). Предполагам, че тази хипотеза е описана в чл. 23 от българския ЗДДС.

Смятате ли, че ако в рамките на тези 45 дни Фирма А регистрира общ приход от наем на тези МПС в размер надхвърлящ 50 хил.лв. ще възникне задължение Фирма А да се регистрира по ЗДДС в България чрез акредитивен представител съгласно изискването посочено в чл. 133, ал.2 от ЗДДС?



Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно чл. 23 ал. 4 от Закона за данък върху добавената стойност, мястото на изпълнение при доставка на услуга - предоставяне под наем на превозно средство за по-дълъг период от 30 дни е мястото, където е установен получателят или там където той осъществява своята независима икономическа дейност. В този случай фирмата в България следва да самоначисли ДДС за получаваната услуга. Не възниква задължение Румънската фирма да се регистрира за целите на ДДС в България.

    Поздрави,
    Ванеса Драгомирова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->