Diyana Chankova Diyana Chankova Потребител

Командироване в страна от ЕС и удостоверение А1



Здравейте.

Българска фирма командирова свой служител за 10 дни в Германия. Кой има задължението да издаде удостоверение А1 и на какъв език?

Благодаря предварително.



Отговори

  • Здравейте,

    Лице, което осъществява дейност като заето лице в държава-
    членка от името на работодател, който обичайно осъществява
    дейността си в нея и което е командировано от този работодател
    в друга държава-членка, за да осъществява там дейност от името на
    същия работодател, продължава да е подчинено на законодател-
    ството на първата държава-членка, при условие, че предвиденото
    времетраене на тази работа не превишава двадесет и четири месеца
    и че не е изпратено да замества друго лице.

    Т.е. за лицето е приложимо българското осигурително законодателство, тъй като ще прекара в Германия едва 10 дни и не е необходимо издаване на удостоверение А1.

    За справка :чл.12(1) от Регламент (ЕО) № 883/2004

    Поздрави,

    Лора Танева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->