юлия петрова юлия петрова обслужващ персонал бензиностанция

Прекратяване на договор по чл.68



Назначена съм на работа на 19.02.2014 по чл 68 ал1 т1 в допълнение чл70 с изпитателен срок от 6м в полза на работодателя. Искам да напусна. Какъв е срока на предизвестието което трябва да подам?



Отговори

  • Здравейте. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. В случая тъй като докато тече изпитателният срок (3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.; Прекратяването на същия може да се извърши незабавно - на основание чл.327 от КТ - на основание извършени нарушения от работодателя.Ще Ви посъветвам да се задълбочите в посочения текст и констатирате/или не/ подобни нарушения спрямо Вашите права и тяхното доказване при необходимост!

    kazimirc4
  • Здравейте,


    В допълнение във трудовия Ви договор трябва да е записано какъв е срока на предизвестието за напускане, като той е еднакъв както за работодателя така и за работника.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • Няма срок за предизвестие .На 17.04.2014 подадох молба за взаимно съгласие,работодателя е одобрил, но никой неми казва колко време ще работя и до кога.От 18.05.2014 им казах че няма да отида на работа и ми казаха добре
  • Здравейте. Според написаното от Вас, от 18-то число се прекратява ТД. Трябва да получите заповед за прекратяване, приключена трудова книжка и евентуално заплащане + дължими обезщетения.
    kazimirc4
  • Да но ми казаха да отида на 22.05.2014 че не съм била само аз
    Заплата не съм получавала за м.март ,април
  • Здравейте искам да попитам получих заповед за прекратяване на тд по чл.326 ал.1 т.1какво ще рече това.Изпратих писмено уведомление до управителя и то беше одобрено без да знам дали трябва да работя или не. Карала съм предизвестие от 1 месец.
  • Здравейте,


    Прекратяване на трудово правоотношение по чл.326 ал.1 от Кодекса на труда означава, че трудовия договор вече е прекратен след като е изработено едномесечно предизвестие от страна на работника.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • Благодаря за бързия отговор
  • Здравейте искам да ви попитам не съм взимала пари за м март,април и май как мога да си ги взема/само по съдебен път или чрез агенцията по труда
  • Здравейте.Преди да предявите съдебен иск, може да се обърнете към Дирекция "Инспекция по труда" по местоживеене. Няма Агенция по труда. Като държавна институтия Инспекцията има правомощията да Ви реши проблема със забавеното заплащане.
    kazimirc4
  • Ходих вчера но ми казаха че нищо не могат да направят
  • Да ви попитам има ли значение че вече не съм на работа и дали инспекцията по труда ще направи нещо
  • Здравейте.
    Това, че не сте на работа няма никакво значение ! Доколкото си спомням след приключването на 2013 г. точно Главна инспекция по труда в София публикува доклад, в който се посочваше колко милиона лева закъснели заплати са изплатени на работещите ?!Мисля, че казусът не е за форума. Пишете ми на: kazimirc4@abv.bg за подробности.

    kazimirc4
  • Здравейте може ли да ми кажете гражданския договор играе ли роля за детските
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->