Задай въпрос тук
Миглена Фотева-Маринова Миглена Фотева-Маринова Потребител

Документи за изплатен наем на физическо лице



Здарвейте!

Фима има сключен договор за наем с физическо лице. Лицето е декларирало, че не е самоосигуряващо се. Всеки месец му се издават сметки за изплатени суми.

Колко служебни бележки трябва да му се издадат: една годишна (новата служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ на страницата на НАП е годишна), или на тримесечие?

Какъв документ трябва да издаде лицето за получения наем?

Благодаря предварително за отговора!



Отговори

  • Сметката за изплатени суми трябва да се издава при всяко плащане на наема, а служебната бележка имате право да я издадете веднъж годишно, като можете да ползвате новата служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ на страницата на НАП. Това са задължителните документи, които вашата фирма като наемател трябва да издаде и да предаде на наемодателя. Физическото лице като наемодател трябва да издаде разписка/квитанция/ за получения доход от наем и да го предаде на фирмата. При неиздаване на този документ физическото лице подлежи на санкция.
  • Благодаря за отговора!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата