" ЧАЙКА " ООД " ЧАЙКА " ООД

Паричен заем между две фирми



Има ли ограничение за предоставяне на паричен заем по банков път от една фирма на друга.

Може ли фирма Х да даде на фирма У в две различини години паричен заем и ако в 2014г. вече е дала, може ли пак да даде?

Благодаря!


Отговори

  • Здравейте,
    Няма никакво законово ограничение относно размера на заемите между две дружества, няма и ограничение двете дружества да си предоставят по няколко парични заема.
    Единственото ограничение се съдържа в Закона за ограничаване на плащанията в брой, който изисква плащания над 15000 лв. да се извършват по банков път.
    В случай, че предоставянето на парични заеми се осъществява по занятие, т.е. предоставянето на заеми е обичайна дейност за дружеството, то тогава кредиторът следва да е регистрирана кредитна институция по смисъла на Закона за кредитните институции.
    Извършването по занятие на банкови, застрахователни или други финансови сделки без съответното разрешение представлява престъпление по смисъла на чл. 252 от Наказателния кодекс (лихварство).
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->