Миглена Фотева-Маринова Миглена Фотева-Маринова Потребител

Удължаване на срочен договор



Здравейте!

Имаме служителка със срочен трудов договор на основание чл.68 ал.1 т 1 от КТ, който изтича на 05.04.2014г. В момента е в отпуск поради бременност, раждане и осиновяване – 410 дни. Кой е най-правилния начин за превръщане на договора от срочен в безсрочен?



Отговори

  • Здравейте.
    Според мен - изгответе допълнително споразумение в този дух и го връчете на лицето. В случая не може да се приложи презумцията за работа от 5 работни дни след изтичането срока на срочния ТД.
    kazimirc4
  • Благодаря за отговора.
  • Здравейте,

    Да, няма пречка преди изтичане срока на договора да се подпише допълнително споразумение между страните за промяна на срока на договора, в случая за неопределено време.

    За повече информация по казуса: чл. 119 от КТ

    Поздрави,
    Вера Русинова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->