msm 1980 msm 1980 счетоводител

Корекция на данъчен кредит при продажба на ДМА, закупен чрез ВОП



Здравейте,

ДМА се купува от Европа, самоначислен е ДДС и е ползван ДК. Година по-късно се налага бракуване на ДМА и продажбата му на цена по-ниска от покупната.

Налага ли се корекция на ползван ДК при ВОП, след продажбата на актива на основание чл.79 от ЗДДС по познатата ни формула, като се има впредвид отразеният ДДС и в двата дневника по време на покупката? Ще се начисли ли на отделен ред във фактурата, ДДС при продажбата на бракуваният ДМА, ако купувачът е физическо лице?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    При бракуване на дълготраен материален актив, за който е ползван данъчен кредит, следва да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит по реда на чл. 79 ал. 6 т.2 от Закона за данък върху добавена стойност.

    Обърнете внимание, че съгласно чл. 80 ал. от Закона за данък върху добавената стойност, в случай че балансовата стойност на бракувания актив е по-ниска от 10% от отчетната стойност, то не се налага да се прави корекция на данъчния кредит.

    При продажбата на актива Вие следва да начислите ДДС на отделен ред във фактурата .

    Поздрави,
    Ванеса Драгомирова
    • 15 Apr 2014 10:30
    • msm 1980 (Потребител)
    • 0
    Благодаря Ви!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->