Веселина Давидкова Веселина Давидкова Потребител

Отписване по давност



Здравейте!

Моля за Вашето становище относно отписването по давност на дадени заеми в брой и начислени лихви по тях, на задължения към доставчици и удържани суми като гаранции за добро изпълнение (става дума за строителния бранш). А също и другата страна - получени аванси, доставчици по аванси и удържани суми за гаранция от страна на клиента.

Какъв е давностния срок при тези случаи? Какви са условията, за да бъде отписано вземане и задължение?

Благодаря Ви предварително!
Хубав слънчев и ползотворен ден!



Отговори

  • Здравейте,
    Общата давност е 5 години - за всички вземания, вкл. и при заеми (чл. 110 от ЗЗД).
    За вземанията за обезщетения, лихви и неустойки давностният период е 3 години - чл. 111, т. 2 и 3 от ЗЗД.
    Правата за гаранционно обслужване при СМР се погасяват с 5-годишна давност - чл. 265, ал. 3 от ЗЗД.
    Отписването за данъчни нужди се осъществява по реда на чл. 37 от ЗКПО.
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->