Ралица Денева Ралица Денева Потребител

Преназначаване след майчинство



От 4 години работя на постоянен трудов договор. Сега съм в отпуск по майчинство за отглеждане на дете до 2 години. Искам да се върна на работа, а от там ми казват, че всички колеги са прехвърлени в нова фирма с анекси към досегашните договори. Мен обаче ме карат да подам молба за напускане на старата фирма и такава, за постъпване в новата. Знам, че ако подам такава молба за напускане автоматично губя всичките си права на защита от закона като майка на дете до 3 години. Допустимо е и да не ме назначат в новата фирма.

Мога ли да бъда прехвърлена и аз с анекс и защо ми предлагат друг вариант? Запозната съм с чл.123 от КТ.



Отговори

  • Здравейте.
    Моят съвет е - прехвърлянето Ви следва да стане по чл.123 от Кодекса на труда.
    Всичко друго носи неоправдани рискове, което правилно сте преценила. Само варианта, при който към момента на подаване на молбата за напускане държите в ръка подписаната заповед за назначаване в новата фирма е то при постоянен ТД може да Ви даде сигурност. Прилагал съм този начин.
    kaimirc4
  • Благодаря!!!Аз съм на същото мнение.Уведомих,че не желая да бъда прехвърлена по предложения ми начин и чакам отговор от фирмата.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->