Antonia Todorova Antonia Todorova счетоводител

Разплащателна сметка в чужбина



Здравейте,

Българска фирма има открита разплащателна сметка в чужбина. Има ли някаква разлика в счетоводните операции при отчитането й в сравнение с разплащателните сметки в страната? Ако има дали бихте могли да споменете кои са?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Особеностите при откриването на разплащателна сметка в чужбина не са свързани толкова със счетоводното отчитане на движенията по нея, колкото с това, че ще трябва да подавате специфични статистически отчети към БНБ.

    Когато местно юридическо лице открие своя разплащателна сметка в чужбина, то трябва да я декларира пред БНБ за нуждите на статистиката на платежния баланс в срок 15 дни след нейното откриване.(вж. чл. 7 ал.5 на Валутния закон)

    Трябва да имате предвид че, местните юридически лица отчитат тримесечно със статистически форми пред БНБ операциите и остатъците по предоставени на чуждестранни лица финансови кредити чрез откриване на банкови сметки в чужбина.(Съгласно чл. 9 от Наредба 27 на БНБ).

    Поздрави,

    Лора Танева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->