Василка Стоименова-Йорданова Василка Стоименова-Йорданова Потребител

Отпуски



Възможно ли е едно лице да ползва едновременно правото на отпуск по чл.319 и чл.156, ал.1, т.2 от Кодекса на труда?



Отговори

  • Здравейте,

    Двете основания, които посочвате, са съвсем различни.
    чл. 319 определя основния (нормалния) платен годишен отпуск за лицата с трайно намалена работоспособност. Не по-малко от 26 работни дни.
    чл. 156 определя допълнителния платен годишен отпуск, който се предоставя на лицата при определени обстоятелства. В случая допълнителния отпуск се предоставя поради факта, че лицата работят при ненормиран работен ден. Не по-малко от 5 работни дни.

    В случая говорим за основен и допълнителен, които се полагат на лицето на различни основания.

    Моето мнение е, че правото и по двете разпоредби може да се ползва едновременно, ако лицето отговаря и на двете условия. Тоест работи при условията на ненормиран работен ден и едновременно с това е лице с трайно намалена работоспособност.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->