Христина Маринкова Христина Маринкова Потребител

Отписване ДДС на просрочено вземане



Здравейте,

Просрочено вземане от 2008г. е отписано през 2013г. Дт691 Кт411, какво става с ДДС-то на отписаното вземане?



Отговори

  • Здравейте,

    Сумата на ДДС по вземането, което отписвате като несъбираемо, се третира по същия начин както данъчната основа – посочва се като разход. Тази сума следва да е включена в дебита на сметка 411 „Вземания от клиенти” при счетоводното отразяване на сделката.

    В случай че през 2013 г. е изтекъл давностният срок на вземането, то ще бъде признат разход за целите на облагането с корпоративен данък.


    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 37, ал. 1 т. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане.

    Поздрави,
    Виктор Баталов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->