Стоян  Гайдаров Стоян Гайдаров Потребител

Ранно пенсиониране на учителка



Жена ми е родена на 23.2.1957г. Кога ще придобие право на ранно пенсиониране като учител?



Отговори

  • Здравейте.
    „§ 6б. През 2014 г. право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.
    68, ал. 1 се придобива при навършване на 60 години и 8 месеца от жените и 63
    години и 8 месеца от мъжете и осигурителен стаж 34 години и 8 месеца за
    жените и 37 години и 8 месеца за мъжете, ........".
    При учителите пенсионирането следва да настъпи 3 години по-рано от това за трета категория!
    Като родена през 1957 г.съпругата Ви следва да навърши пенсионна възраст при нормалните случаи през 2020 г.По-долу цитирам консултация на НОИ:
    3. "Ако жената е родена на 22.05.1957г. , придобива право на пенсия по общия ред през 2020г., когато навърши 63 г., т.е. след 22.05.2020г. Право на ранно пенсиониране при изпълнени всички условия има 3 години по-рано от времето, посочено в примера – 22.05.2020г. или след 22.05.2017г., когато ще бъде на 60 години".
    Горният пример беше разработен в края на 2013 г. Към момента посоченият от мен резултат е примерен, тъй като не може да се предскаже какви ще са изискванията за възраст и трудов стаж от началото на 2015 г.

    kazimirc4
  • Здравейте,

    С § 5, ал. 1 от ПЗР на КСО е уредена възможността за ранно пенсиониране на учителите от Учителския пенсионен фонд. За да ползват това право към датата на освобождаване от учителска длъжност, трябва да са изпълнили и двете условия:

    -навършена възраст 3 години по-рано от възрастта им, на която биха се пенсионирали за осигурителен стаж и за възраст по общия ред на чл. 68, ал. 1 от КСО;
    -наличие на определена продължителност на учителски стаж, който остава постоянен от 1 януари 2014 г. до 2020 г. - 25 г. и 8 м. за жените и 30 г. и 8 м. за мъжете.

    В общия случай през 2019 г. жена Ви ще имате право да се пенсионирате, тъй като ще отговаряте на условието за изискуем стаж, който е 62 г. и 4 м. Ако искате да се възползвате от възможността за ранно пенсиониране при учителите, ще можете да го направите 3 години по-рано, или след 23.06.2016 г.

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->