ГЕРГАНА ГАНЧЕВА ГЕРГАНА ГАНЧЕВА Потребител

Отпуск



Здравейте,

Служител е назначен на работа на 30.09.2013 г. Не е представил документ дали е ползвал за 2013 Г. при предния работодател отпуската си. На 28.01.2014 г. напуска.

На колко дни има право на отпуск?



Отговори

  • Здравейте!

    При назначаване на служителя се прилагат служебна бележка и Декларация за ползвания от служителя отпуск при стария работодател. Ако тези документи липсват, то няма как да изчислите полагаемия му се отпуск, освен за изработения при Вас период - 30.09.2013 - 28.01.2014 г.


    Поздрави,
    Хубевина Илиева
  • Да, но не мога да бъда сигурна, че не е ползвал отпуската си за 2013 Г. и отново да я ползва ?
  • Да, така, но след като Ви липсва Декларация от стария работодател, то няма как да не се признае полагаемият се отпуск на лицето поне за периода, когато е бил на работа при Вас!
  • Здравейте.
    Не виждам пречка да установите контакт с предходната фирма и си изясните ситуацията. Подобна информация може да получите коствено и от заповедта за прекратяване ТД на лицето с въпросната фирма-има ли обезщетение по чл.224 от КТ.

    kazimirc4
  • Да, и това разбира се е вариант, при който може да получите информация, стига в заповедта за прекратяване старият работодател да е посочил информация по чл.224 КТ.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->