Стефан Падалски Стефан Падалски Управител

Обезщетение по чл. 331 от КТ



Ако не ми се изплати обезщетението по чл. 331 от КТ в предвидения в ал. 3 срок /един месец от датата на прекратяване на договора/ как следва да постъпя? На първия работен ден след този срок отивам на работа и почвам да работя, защото е отпаднало основанието за прекратяване или чакам да ме "поканят" на работа? Ако отида сам съответно не давам основание да ме махнат Дисциплинарно за неявяване на работа ...

Интересува ме и имам ли право да претендирам за възнаграждение за изминалия месец, в който не съм бил на работа?



Отговори

  • Здравейте.
    Чл.331,ал.(3) Ако обезщетението по ал. 2 не бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване се смята за отпаднало.
    Смятам, че това означава:
    1.Прекратяването на ТД е недействително.Същото следва да се обяви по съдебен ред!
    2.Възможно е лицето да не бъде допуснато във фирмата.
    2.Лицето се завръща във фирмата и застава на работното си място!
    3.На същото се дължи обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ, което може да се изиска по съдебен ред.
    4.Следващите действия може да са инициатива на работодателя или на лицето.
    Повече по казуса може да се прочете на този адрес:http://www.advokatarnaudov.com/прекратяване-на-трудов-договор-срещу-обезщетение-чл-331-кт-проблеми-при-неплащането-му
    ,а също и този:http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.nsf/Keywords/7ADA6AAF7ED8B1EAC2257B7A0050D4B0
    Ако имате допълнителни въпроси, моля заповядайте.

    kazimirc4
  • Здравейте,

    Във вашия случай:
    ако обезщетението по чл.331 от КТ не ви е изплатено в едномесечен срок, основанието за прекратяване на трудовия договор отпада по вина на работодателя.
    Според мен имате право на претенция за изплащане на една работна заплата по презумпция
  • Здравейте,

    Във вашия случай:
    ако обезщетението по чл.331 от КТ не ви е изплатено в едномесечен срок, основанието за прекратяване на трудовия договор отпада по вина на работодателя.
    Според мен имате право на претенция за изплащане на една работна заплата по презумпция, че трудовия договори продължава да действа
  • и договореностите са в сила. Трудът, който не сте положили е вследствие на решенията на работодателя и обстоятелствата в които ви е поставил, както и на неизпълнение от негова страна на поетите задължения по чл.331 от КТ.

    Поздрави
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->