Задай въпрос тук
sevda Serbezova sevda Serbezova mashinen operator

Срок за изплащане на болнични от НОИ



Моля, заплащат ли се болнични за съботни и неделни дни?

В болнични съм от 06.01.2014 до 14.02.2014г. Трудовия ми договор е на 8-часов работен ден на 505лв заплата. Кога НОЙ ще започне изплащане?

Благодаря Ви предварително!



Отговори

  • Здравейте.
    Парично обезщетение не се изплаща в почивните дни!!
    Основен документ тук е Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.
    Основен технически момент тук е кога осигурителят/работодателят/ ще представи болният лист в НОИ ?
    В чл. 23 от наредбата от 30 календарни дни на 15 работни дни е намален срокът за изплащане на паричните обезщетения и помощи след представяне на необходимите документи.
    Преводите на паричните обезщетения ще се извършват от териториалните поделения на НОИ два пъти седмично по банковите сметки на всички правоимащи лица в съответната банка, съгласно измененията в чл. 24, ал. 1 от наредбата. Досега това се правеше един път седмично.
    При забавяне на обезщетението информация може да се потърси в НОИ, в т.ч. и в раздела "Електронни услуги" !

    kazimirc4
  • Здравейте,


    В допълнение към отговора на колегата срока за подаване на болничен лист в НОИ е най-късно в срок до 15- то число на месеца, следващ този на издаването на болничния лист.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО