Задай въпрос тук
Lili Mileva Lili Mileva Потребител

Съкращаване по време на изпитателен срок



Здравейте,

Имам ли право на обезщетение при съкращаване по чл.331, ако изпитателният ми срок от 6 месеца не е минал?

Благодаря предварително!



Отговори

  • В чия полза е уговорен изпитателния срок - на работодателя, на работника или и на двете страни ?
  • В полза на работодателя
  • След като изпитателния срок е 6 месеца, уговорен е в полза на работодателя и шестте месеца все още не са изтекли, то ако работодателя реши по негова инициатива да прекрати трудовия договор с вас и прекратяването е на основание чл.71 от КТ то вие нямате право на обезщетение по чл.331 от КТ. Ако след изтичане на изпитателния срок продължите да работите в тази фирма и договорът ви стане безсрочен, то тогава ако работодателя реши по негова инициатива да прекрати трудовия договор и основанието за прекратяване е само и единствено чл.331 от КТ то тогава вие ще имате право на обезщетение.
  • Моля отговорете - на какво основание очаквате да Ви прекратят ТД???
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда