Задай въпрос тук
Виолета  Гиздова Виолета Гиздова Счетоводител

Преминаване он ДУК към СОЛ



Здравейте,

1. Собственик на ЕООД пенсионер, до сега се осигурява само здравно. При отпочване на дейност 2011 г. е подадена ОКД 5 и , че собственика ще се осигурява само здравно. От 01.2013 Дружествето няма дейност цяла година, регистрирано по ЗДДС. За се прекратят вноските за ЗО следвали да подаде декларация ОКД 5 за прекъсване на дейност, или с подаване Д1 за м.12 да посочи последен ден в осигуряване. От указание на НОИ изх. № 91-01-119 /22.04.2013 е записано, в което има текст "Обстоятелството , че не желаят да се осигуряват , лицата заявяват н т.15 на Д1, " от което не ми стана изобщо ясно, следвали да се подава ОКД5 за прекъсване на дейност и от там на ЗО или не се прекъсва дейност а само в Д1 се посочва ден на прекратяване на ЗО?

2.- Пенсионер до настоящият момент се осигурява по ДОУ. От 01.2014 г. иска да премине като СОЛ и да се осигурява само здравно. Следва ли да подаде ОКД 5 . Върху МОД за СОЛ ли следва да се внасят ЗО, и в края на годината с подаване на Декларация по чл.50 да изравни вноските, тъй като за полагане на личен труд в дружеството възнаграждението което ще получава ще бъде много на максималния осигурителен доход.?

Благодаря предварително



Отговори

  • Здравейте,
    1. ОКД 5 се подава при всяко започване/възобновяване или прекъсване/прекратяване на трудова дейност в сроковете установени в НООСЛБГРЧМЛ в седем дневен срок от настъпването на обстоятелството.

    2. Подавате ОКД 5 считано от 01.01.2014 ,че лицето ще се осигурява като СОЛ и втора ОКД 5,че е прекъсната дейността като ДУК от същата дата.

    Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2, 4 - 6 от Кодекса за социално осигуряване, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание по предвидения с наредбата ред.[/b]
    и чл.4,ал.6 от КСО:
    (6) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Лицата по ал. 3, т. 1, 2, 4 - 6, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание.
    От това произтича ,че лицето има право да се осигури само за здравно няма да го декларира в ОКД5 но ще посочи в Д1 МОД за СОЛ и здравна вноска.

    Поздрави В.Дадова
  • Благодаря Ви, но не м стана ясно каква е нази втора ОКД 5 за прекратяване осигуряване по ДУК. Когато се е осигурявал по ДУК не е подавана ОКД5
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->