Ваня Димитрова Ваня Димитрова счетоводител

ДМА



Фирма извършва плащане за ДМА. По неизвестни причинини ДМА е доставено, но ф-ра не е издадена от доставчика. Управителя на фирмата иска да се заприходят тези ДМА по инвентаризационен опис.

При плащането имам операция 401/503

Сега заприходяването като излишък ли трябва да бъде т.е гр.20/709 ,и ако да то с дебитното с-до на 401 какво да правя?

При заприходяването начислената амортизация ползвам ли я за данъчни цели?



Отговори

  • Здравейте,


    Допускам, че става въпрос за получено ДМА от българско регистрирано по ДДС лице. Ако е така то, дружеството на което сте заплатили сумата трябва в 5 дневен срок от получаване на плащането да издаде фактура за полученото плащане. Съвета ми е да се свържете с фирмата доставчик и да си поискате фактурата.


    Справка може да направите в чл.113 ал.4 от Закона за данък върху добавената стойност


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • Благодаря! Но собствениците на фирмата са неоткриваеми,по мое мнение даже не са и в България.Така ,че каазуса си остава.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->