йорданка георгиева йорданка георгиева Потребител

Болнични



На 09,12,2013г бях на работа и ми се обадиха от детската градина, че детето ми е с температура. Съответно аз си тръгнах от работа 4 часа по-рано.

Този ден счита ли ми се за работен? Моят работодател ми го смята като половин работен ден и ми плаща половин надница.



Отговори

  • Здравейте Йорданка,

    Във вашия случай би било по-добре ако бяхте ползвали болничен лист за гледане на болно дете. Ако дните на отсъствие са под 7, както се е наложило при вас, болничния лист се издава от личния лекар на детето.

    От написаното не ми става ясно на каква база се формира възнаграждението което получавате. Факт е, че вие реално сте работили половин работен ден и съответно сте получили възнаграждение за толкова.

    Справка за нормативната уредба приложима по този казус можете да намерите в ал. 1 на чл. 5 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността.

    Поздрави,
    Жасмин Тошкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->