Васил Бориков Васил Бориков техник

Обезщетение при пенсиониране



На 12 ноември 2013г. придобих право на пенсия за възраст и осигурителен стаж. След едномесечно предупреждение ме освободиха по чл.325 ал.1 т.1 от КТ. Имам и не ползвана платена отпуска за 2012г. в размер на 10 дни.

Имам ли право на тези обезщетения и как да ги поискам?

Благодаря Ви!



Отговори

  • Здравейте,


    При прекратяване на трудовото правоотношение имате право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, който не е погасено по давност.
    Имате право и парично обезщетение при придобиване право на пенсия, независимо от основанието на прекратяване на трудовото правоотношение, в размер на брутното ви трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако сте работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия ви стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.


    Справка може да направите в чл.222 ал.3 и чл.224 ал.1 от Кодекса на труда.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->