Румяна  Петранова Румяна Петранова Потребител

Данък при доброволна делба на наследство



При доброволна делба на наследство от родителите ни, получих парична сума за изравняване на дяловете.

Трябва ли да плащам данък общ доход върху нея за 2013 годива и да подавам данъчна декларация?



Отговори

  • Здравейте,
    Отговорът на поставения от Вас въпрос е в зависимост от това кога е придобит имотът, предмет на делбата, т.е. кога са починали родителите Ви.
    В случай, че от смъртта на родителите Ви до датата, на която сте получила сумата за изравняване на дяловете, са изтекли 3 години, необлагаеми са доходите от един недвижим имот, а ако са изтекли 5 години, необлагаеми са доходите от два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им.
    Справка: чл. 13, ал. 1, б. "а" и "б" от ЗДДФЛ.
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->