ПЕТЯ ПИСЪШКА ПЕТЯ ПИСЪШКА Потребител

Присъдена издръжка



Въпросът ми е относно присъдена от държавата издръжка, плащана чрез община. Когато длъжникът по присъдената издръжка е починал, общината трябва ли да прекрати нейното изплащане?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,
    Съгласно чл. 140, ал. 1 от Семейния кодекс лицето, което има право на издръжка, може да я търси в следния ред от:
    1. деца и съпруг;
    2. родители;
    3. бивш съпруг;
    4. внуци и правнуци;
    5. братя и сестри;
    6. дядо и баба и от възходящи от по-горна степен.
    Задължението за изплащане на издръжка е лично и е свързано с личността на даващия издръжката. Поради това със смъртта на длъжника се погасява и задължението за даване на издръжка и държавата следва да преустанови плащането й.
    Получаващият издръжката може да търси издръжка от другите лица, посочени в чл. 140, ал. 1 от СК, но за целта същата трябва да бъде искана наново от съда.
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->