Йорданка Терзийска Йорданка Терзийска счетоводител

Дивидент



При изплащане на дивидент на собственик на ЕООД - местно лице и внасяне на данък от 5% върху брутната сума на дивидента, каква декларация се подава в НАП - по чл.55 от ЗДДФЛ или по чл.201 от ЗКПО? И в какъв срок?

Дивидента и данъка са платени на 14.10.2013г



Отговори

  • Здравейте.
    Декларацията която трябва да подадете е Образец 4001 - "Декларация по чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ и чл.201, ал.1 от ЗКПО за дължими данъци". В нея са обединени различните случаи при деклариране на дължими данъци.
    Вие трябва да попълните ред 3 - "Окончателен данък за доходи от дивиденти и ликвидационни дялове по чл.38, ал.1 от ЗДДФЛ" с размера на дължимия данък.
    Срокът за подаването на тази декларация, при положение че дивидента е изплатен на 14.10.2013 е от 01.01.2014 до 31.01.2014г. Същият е и срока за плащане на дължимия данък към НАП.
    Ако вече сте платили данъка, но не сте подали декларация, отидете до териториалното подразделение на НАП към което се води фирмата и проверете къде е отнесена платената сума по общата сметка на НАП. Проверете си задълженията.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->