Ивелина Иванова Ивелина Иванова счетоводител

Право на болничен при започване на работа за първи път



Здравейте, имам следният казус.

Лице, студент, с ТЕЛК 75 % започва работа за първи път този месец, но се налага да вземе болничен. Има ли право на обезщетение от НОИ и от работодателя за първите три дни?



Отговори

  • Здравейте,

    Ако служителят е навършил 18-годишна възраст и няма 6 месеца осигурителен стаж то той няма да има право на обезщетение нито за първите три дни на болничния, изплащано от работодателя, нито на такова за останалите дни, отпускано от НОИ. Изискването за натрупани 6 месеца осигурителен стаж не се отнася единствено за лицата, които не са навършили 18 години.


    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 40,ал 1 от Кодекса за социално осигуряване, както и в Разяснение на
    Министерството на труда и социалната политика от 07.07.2013 г. във връзка с чл. 40, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.

    Поздрави,
    Виктор Баталов
  • Благодаря!


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->