Г. Маринова Г. Маринова Потребител

Корекция на ДДС



Здравейте,

Българска фирма внася стоки от страна извън ЕС. Има издадена митническа декларация за внос и внесено ДДС от българската фирма. Пристигайки стоките на територията на българската фирма се установява, че стоката е негодна и неможе да бъде употробена. Българската фирма предядява претенции в следсвие на което получава кредитно известие от чуждестранната фирма. Стоката ще се бракува на територията на България.

Следва ли да се изввърши корекция на ползвания ДДС от българската фирма и на какво основание?



Отговори

  • Здравейте г-жо Маринова,
    Съгласно чл.79, ал.3 от ЗДДС, след като сте ползвали данъчен кредит за придобитите стоки, при тяхното бракуване ще трябва да направите корекция на данъчния кредит.
    Корекция не се прави в случаите описани в чл. 80 от ЗДДС, а те са:
    -при брак, причинен от непреодолима сила;
    -при брак, причинен от аварии или катастрофи, за които може да се докаже, че не са по вина на данъчно задълженото лице или лицето, което е ползвало актива;
    -при технологичен брак в допустимите норми, определени с технологична документация за съответното производство или дейност;
    -при брак, поради изтичане срока на годност, определен съгласно нормативен акт;

    Ако Вашият случай е един от изключенията, няма да се налага да правите корекция на ползвания данъчен кредит.

    Оставам на разположение за въпроси и коментари.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->