georgi  ivanov georgi ivanov konsultant-prodava4

Платен годишен отпуск



Здравейте,
В момента си работя едномесечното предизвестие. До сега съм ползвала само 3 дни от годишният ми платен отпуск, а фирмата до сега на никой не е изплатила обезщетение за неизползван отпуск. Каква е процедурата по изплащане на този отпуск и как да си потърся правата?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,


    При прекратяване на трудовото ви правоотношение имате право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. Обезщетението за неизползван платен годишен отпуск се изплаща заедно с изплащането на последното ви месечното възнаграждение.
    Ако и след като напуснете и работодателя не ви начисли и изплати обезщетение за неизползван платен годишен отпуск може да се обърнете към Инспекцията по труда.

    Справка може да направите в чл.224 от Кодекса на труда.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->