angel  roibov angel roibov Потребител

Преподписване на трудови договори при преминаване от ООД към ЕООД



Трябва ли да се прекратят трудовите взаимоотношения при преминаване от ООД на ЕООД? Законосъобразно ли е работодателят да предостави "заповед за прекратяване на трудовия договор на основание чл.325,ал.1 и въз основа на молба от работника, която е приета и е постигнато взаимно съгласие"? След това веднага нов трудов договор (вече с ЕООД). По този начин работника губи %-та клас прослужено време, нали?



Отговори

  • Здравейте,

    Трудовото правоотношение с работника или служителя се запазва при промяна на работодателя в резултат на промяна на правноорганизационната форма на предприятието и не е необходимо прекратяването на трудовите договори и подписването на нови такива.


    Справка за нормативната уредба използване за този казус: чл.123 ал.1 т.5 от Кодекса на труда


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->