Цветан  Николов Цветан Николов Счетоводител

Осигурителни вноски върху МОД



В кой случай работодателя декларира до 25 число на месеца следващ този, за който се отнася възнаграждението, размер на осигурителните вноски върху минималния осигурителен доход за длъжността съобразно КИД, а не върху по-високото брутно възнаграждение? В случай на начисляване на заплатите за юли 2013 на 31.07.2013 и изплащането има на 01.09.2013 в какъв размер следва да бъдат декларирани ос. вноски за юли на 25.08.2013 - пълен или върху МОД.


Отговори

  • Здравейте,

    Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване се внасят и декларират от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът.
    Конкретно във Вашият казус доходът, на чиято база се калкулират дължимите осигурителни вноски включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудовата дейност.

    Справка за използвана нормативна уредба - чл. 6 и чл. 7 от КСО

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • Здравейте,
    ще продължа въпроса си като мога да посоча за пример указание от НАП с изх. №200012/11.01.2013 във връзка с измененията и допълненията в Наредба Н-8 от 2005г. В него е разяснено,че ако до 25 число на следващия месец заплатите са неначислени, декларациите се подават с определения по закон минимален месечен осигурителен доход, като не се подават данни за начислен ДОД по чл.42 от ЗДДФЛ. Но от мнения от колеги публикувани в интернет задали същото запитване в НАП, оттам са им заявили, че дори и да са начислени заплатите преди 25 число на месеца следващ месеца за който се отнасят, в случай че не са изплатени до тази дата отново Декларация обр.1 може да бъде подадена с минималния месечен осигурителен доход за лицата.
    Във връзка това бих искал да попитам дали имате някаква практика в подобни случаи или подавате винаги Декл. обр.1 с пълния осигурителен доход независимо от това дали заплатите са начислени , но неплатени или неначислени до 25 число на следващия месец?.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->