Задай въпрос тук
Маруся Даскалова Маруся Даскалова Учител

Платен отпуск, натрупан преди и след майчинство



Майчинството ми изтече на 27.08.2013г. За 2011 имам да ползвам 45 дни, за 2012г-58 дни и за 2013 имам да ползвам 58 дни. На 28.08.2013г. отидох на работа за 1 ден и да си пусна полагаемата си отпуска и временно-изпълняващият длъжността директор ми каза че ще ми даде за сега само 58 дни от 2013г., защото с делигирания бюджет училището нямало да има пари за заплати за ставащите няколко месеца до края на годината. А останалият отпуск за 2011 и 2012г ако има възможност съм щяла да ги взема (само не ми е ясно кога, след като през учебно време не се разрешава да се ползва платен отпуск). Опасявам се, че така отпускът за 2011 и 2012 г. ще ми "изгори" Редно ли е да се постъпва така? И какво мога да направя аз? Назначена съм на постоянен трудов договор.



Отговори

  • Здравейте,

    Работодателят е длъжен да Ви разреши да използвате полагащия Ви се платен годишен отпуск в годината, за която се отнася освен, ако не са налице причини за отлагането на част от него за следващата календарна година, но за не повече от 10 дни. Във вашият случай работодателят не може да Ви откаже да използвате платената си отпуска за 2013 г. през календарната 2013 г.
    Съгласно чл.176 ал.4 и чл. 176а ал.2 от Кодекса на труда, платеният годишен отпуск за 2011 г. и 2012 г. имате право да си го използвате до края на 2015 г. (две години след годината на изтичане на майчинството), след което се погасява по давност. Работодателят не е задължен да Ви разреши през 2013 г. да използвате цялата натрупана отпуска за последните три години – длъжен е да Ви разреши използването на тази за 2013 г. Работодателят обаче е задължен през следващите две години да Ви осигури период през които да си използвате отпуската от предходните години (това може да стане на няколко пъти или наведнъж).
    До края на Декември 2013 г. се изготвя график за използване на платените годишни отпуски за 2014 г., като моят съвет е да си подадете молба да включат към отпуската ви за 2014 г. и отпуската от предходните години.

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • Благодаря Ви!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата