Мария Янкова Мария Янкова Потребител

Защита от съкращение преди майчинство



Назначена съм по член 68 ал 1 т 2 от 7 месеца. Бременна сам в 3-ти месец. Могат ли да ме изгонят и мога ли да си ползвам платеното майченство?



Отговори

  • Здравейте,

    Чл. 68 се отнася за срочните трудови договори. Срочните договори договори се прекратяват с изтичане на уговорения срок и при тях не се прилага закрилата по чл. 333 от КТ.
    За да ползвате отпуска за бременност, раждане и отглеждане на дете и да получавате обезщетение за този период е нужно към началото на отпуска за бременност и раждане да извършвате труд по правоотношение, по което да сте осигурена във фонд общо заболяване и майчинство. В случай, че не работите, няма да можете да ползвате отпуск, тъй като нямате работодател който да го разреши, и съответно няма да имате право на обезщетение.

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->