angel  roibov angel roibov Потребител

Прекратяване на трудово правоотношение



Назначена съм на безсрочен трудов договор. Желая да го прекратя по собствено жепание, без предизвестие.


Има ли право работодателят да ме лиши от трудово възнаграждение за последните два месеца, при условие, че съм ги отработила?



Отговори

  • Здравейте,
    Тъй като сте сключил безсрочен трудов договор, можете да го прекратите без предизвестие единствено на основанията, посочени в чл. 325 и чл. 327 от Кодекса на труда. Най-често срещаните случаи са:
    - по взаимно съгласие;
    - не може да изпълнявате възложената ви работа поради заболяване;
    - работодателят забави изплащането на трудовото Ви възнаграждение или на обезщетение по КТ или КСО;
    - работодателят промени мястото или характера на работата или уговореното трудово възнаграждение;
    - работодателят Ви предостави неплатен отпуск без Ваше съгласие;
    - работодателят преустанови дейността си.
    В случай, че не са налице предпоставките на чл. 325 или 327 от КТ, можете да прекратите трудовото си правоотношение и с предизвестие.
    В случай, че сте отработил последните два месеца, работодателят е длъжен да Ви изплати трудовите възнаграждения за този период, а в случай, че не го стори, можете да заведете дело срещу него и/или да сезирате Инспекцията по труда.
    Поздрави,
    Йордан Костов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->