Асен  Керемянов Асен Керемянов работник

12 часов работен ден



Здравейте,


Работя в магазин в курортен комплекс. Работата е сезонна и работното ми време е от 10.00-23.00 с един час почивка, тоест работната ми смяна е 12 часа. Със заповед на работодателя, има въведено сумарно работно време.


Редна ли е тази продължителност на работната ми смяна от 12 часа и не се ли нарушава чл.142, ал.4 КТ?



Отговори

  • Не, цитирания от Вас член напълно го доказва. Прочетете пълния текст на чл. 142 ще видите, че за тези 6 месеца или за колкото са Ви наели, работодателят си е в пълно право, според закона...
  • Здравейте,

    Работодателят може да установи сумирано изчисляване на работното време - седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца.. За този период той си е в пълното право да определи работна смяна от 12 часа. Изискванията са продължителността на работната седмица да не надвишава 56 часа и непрекъсната седмична почивка да не бъде по-малка от 36 часа. В определени случаи (пример - при промяна на смени) непрекъснатата седмична почивка може да бъде не по-малка от 24 часа /чл. 142 и чл.153 от КТ/.

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->