Лидия  Грозева Лидия Грозева Потребител

Платен отпуск



На 01.09.2011 г. прекратих майчинството си (детето ми беше на 1г. и 3 месеца) и започнах работа при друг работодател. Съответно ме освободиха от старата работа на 31.08.2011 г. За периода от 01.01.2011 до 31.08.2011 не ми бе изплатена отпуска от стария работодател. Нормално ли е това? При новия съм ползвала само полагащите ми се дни за платен отпуск за периода от 01.09.2011 до 31.12.2011.



Отговори

  • вие по кой член прекратихте със стария, по договора какви са клаузите за прекратяване?
  • Здравейте,


    Съгласно чл.224 от Кодекса на труда има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. Ако смятате, че правата са ви нарушени може да се обърнете към Инспекцията по труда, като давностния срок е 3 години.

    Справка може да направите в чл.224 и чл.358 ал.1 т.3 от Кодекса на труда.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->