Задай въпрос тук
Елеонора  Константинова Елеонора Константинова служител

Запор от ЧСИ



Здравейте,

Имам работник на който му е наложен запор от ЧСИ. През месец август 2 дни е в неплатен отпуск, а останалото времев болнични. Има само 3 отработени дни, т. е. това е единственият му доход за сметка на работодателя. Имам ли право да му удържа сумата в полза на ЧСИ?

Благодаря ви предварително!



Отговори

  • Въпреки ,че тези 3 дни се определят като възнаграждение а не като обещетение за мен лично а и според специалисти от МТСП те са по-скоро обещетение ,тъй като възнагражденията се изплащат за реално положен труд . Върху обещетения - запори не се правят. Бих Ви посъветвала да уведомите ЧСИ с писмо за създалата се обстановка и неудържането на запора.
  • Здравейте,
    Следва да имате предвид, че съгласно чл. 512, ал. 1 от ГПК запорът върху трудово възнаграждение се отнася не само за възнаграждението, посочено в запорното съобщение, но и за всяко друго възнаграждение на длъжника, получено срещу същата или друга работа при същия работодател или същото учреждение.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->