Георги Георгиев Георги Георгиев ел.техник

Обезщетение по чл.225 КТ при пенсиониране



Предстои ми пенсиониране. Имам 11 год. трудов стаж в едно и също предприятие, но в този период имам три пъти смяна на фирмата.


Дали ще имам право на обезщетение по член 225 от KT?



Отговори

  • Здравейте,


    Може би имате в предвид чл.222 ал.3 от КТ, обезщетение при пенсиониране, а не чл.225 от КТ. Член 225 от КТ е обезщетения при незаконно уволнение и при недопускане на работа на възстановен работник или служител, а доколкото разбирам на вас Ви предстои пенсиониране и се интересувате от правото на парично обезщетение от работодателя при придобиване право на пенсия.
    Ако съм прав то да имате право на парично обезщетение при придобиване право на пенсия в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако сте работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия ви стаж - на обезщетение в размер на брутното ви трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.


    Справка за нормативната уредба използвана за този казус: чл.222 ал.3 от КТ


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->