Задай въпрос тук
Petko Jelev Petko Jelev el.montior

Ползване на обезщетение от борсата след съкращаване



Здравейте!

Работил съм 1 година и съм съкратен по взаимно съгласие. До колкото разбрах, така няма да мога да използвам пълно обезщетение от борса на базата на брутната ми заплата и осигуровки.

Ако бъда назначен на срочен договор със срок за изпитване в полза на работодателя и от там вече бъда съкратен както трябва, ще успея ли да си взема борсата и по кой член точно трябва да бъда назначен?

Благодаря ви предварително :)



Отговори

  • Здравейте!
    При напускане по взаимно съгласие имате право на 4 месеца обезщетение от бюрото по труда в минимален размер. Ако бъдете назначен в друга фирма на срочен договор със срок на изпитване, това трябва да бъде по чл.68, ал.1, т.1 във връзка с чл.70 от Кодекса на труда. Прекратяването е по чл.71 от Кодекса на труда. Тогава ще имате право на обезщетение от бюрото по труда като време в зависимост от вашия трудов стаж и като обезщетение в зависимост от размера на сумите, върху които сте били осигуряване.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата