Задай въпрос тук
МАРИЯ ИВАНОВА МАРИЯ ИВАНОВА Потребител

Обезщетение при прекратяване по чл.71 ал.1 от Кодекса на труда



При сключен трудов договор на 20.02.2013 г., със срок на изпитване 6 месеца в полза на работодател, трябва ли да се изплати полагащото се възнаграждение на работника за м.06 и м.07.2013 г., след като заповедта за прекратяване на трудовия договор е с дата 15.07.2013 г.?

За периода от 01.07.2013г до 07.07.2013г работникът е бил на работа, а от 08.07.2013 до 14.07.2013 е бил в болничен. Трудовото правоотношение е прекратено по чл.71 ал.1 и удостоверение от Медицински център за невъзможност за изпълняване на работата по здравословни причини.



Отговори

  • Здравейте,

    Възнагражденията следва да се изплатят в следния ред:
    пълното договорено възнаграждение за м.6/2013, ако е отработен целия месец.

    За месец 7.2013 да се заплати отработените дни от 1 до 7 юли, а за периода 8-14 юли се първите три работни дни се плащат за сметка на работодателя, а останалите два работни се изплащат от НОИ.

    При прекратяването ви се дължи и обезщетение по чл. 224 ал.1 от КТ, ако имате неизползван платен отпуск пропорционално на изработеното време във фирмата.

    Поздрави!
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда