Nina Antova Nina Antova Човешки ресурси

Платен отпуск за нов служител



Здравейте,

Имаме служител, който е назначен на работа в края на март. Желае да ползва отпуск в размер на 12 работни дни, а по закон за тези месеци до момента му се полага ПО в размер на 5 работни дни.
В трудовият му договор е описан размер на ПГО 20 работни дни.

Можем ли да пуснем този служител в ПО за 12 дни и подлежим ли на санкция от закона?



Отговори

  • Вие как изчислихте, че му се полагат 5дни ПО Закон, а в трудовия догоор сте му написали 20?
    Дайте повечеко информация, за да Ви помогнем в решаването на казуса.
  • Здравейте,

    Трявба да се вземе предвид фактът, че платеният годишен отпуск може да се ползва от работника или служителя наведнъж или на части. (Вж. чл. 172 от Кодекса на туда)Т.е. ако служителят желае да използва целия си отпуск наведнъж (дори и да не заработил всичките дни) няма законова пречка. Нужно е само молбата му за ползване на платен годишен отпуск да бъде одобрена от работодателя.

    Поздрави,
    Лора Танева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->