Стоянка Ботева Стоянка Ботева счетоводител

Сумирано отчитане на рааботното време



Когато е въведено сумирано отчитане на работното време и работникът за даден месец е работил по-малко от работните дни в месеца, му начисляваме работна заплата в размер уговорен по трудов договор. Работникът е изработил дните посочени в графика за сумирано отчитане на РВ.

Колко работни дни трябва да запиша във ведомостта за заплати и колко дни трябва да посоча в Декларация 1, която подавам след изтичане на срока за сумирано отчитане на РВ?

Би следвало, да се посочат работните дни за пълен месец, в противен случай това ще рефлектира на осигурителния стаж на лицето.



Отговори

  • Здравейте!
    Когато има въведено сумирано изчисляване на работното време, трябва да има и заповед, в която да е посочен и периода на отчитане- седмично, месечно или за друг календарен период, който не може да бъде повече от 6 месеца./чл.142 КТ/.
    Във ведомостта за работни заплати, както и в Декларация обр.1, посочвате работните дни за месеца.
    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->