Христо Христов Христо Христов Потребител

Прекратяване на трудов договор за заместване



Здравейте,

Назначен съм на срочен трудов договор за заместване на работник по чл. 68, ал. 1, т. 3. На 08.08.2013г. изтича майчинството на колежката и тя най-вероятно ще излезе веднага в платен годишен отпуск.

Прекратява ли се договорът ми с изтичане на майчинството, или се продължава докато изтече платения годишен отпуск?



Отговори

  • Здравейте,

    Основанието за прекратяване на трудовия договор за заместване е реалното завръщане на работа на титуляра на длъжността. Това означава, че ако колежката Ви използва веднага след изтичане на майчинството си платения си годишен отпуск, без да се връща на работа, няма правно основание Вашият договор да бъде прекратен.

    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в Разяснение на Министерството на труда и социалната политика от 15.12.2009 г. във връзка с чл. 325, т. 5 от Кодекса на труда.

    Поздрави,
    Виктор Баталов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->