Mariqna Ber4eva Mariqna Ber4eva Потребител

Защита на бременни жени от съкращаване



Здравейте!

Започнах работа на трудов договор с изпитателен срок от 6 месеца, по чл.70 от Кодекса на труда, но ме освободиха веднага щом им казах че съм била бременна. Имат ли това право и бременните жени не сме ли защитени в тази даржава?



Отговори

  • Здравейте,

    Бременните служителки, както и тези в напреднал етап на лечение ин-витро биха могли да бъдат уволнени само на следните основания:

    1. При прекратяване дейността на предприятието;
    2. При отказ от Ваша страна да последвате предприятието, когато то се премества в друго населено място;
    3. Ако заеманата от Вас длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен служител;
    4. При обективна невъзможност за изпълнение на задълженията, които имате;
    5. В случай, че сте задържана за изпълнение на присъда;

    В случай, че Вашият работодател желае дисциплинарно уволнение, то това може да стане единствено с разрешение на инспекцията по труда.

    Използвана нормативна уредба за отговор на този въпрос - чл. 328, чл. 330 и чл. 333 от КТ.

    Поздрави,
    Станислава Бъзовска
  • Здравеите отново!
    писах ви за моя случай,но стана и друго усложнение.
    Във фирмата в която работех занесох на 7.06.2013 боничен,а от фирмата ми се обадиха на 12.06.2013 за да отидя да си подпиша молбата за освобождение която са ми били пуснали на сащата дата в която сам дала болничния,имат ли право да ме освободят по време на болничен които след изтичането на 1-вия сам занесла и друг които ми е от гинеколога и е за 34 дена със комисия.Искам и друго да попитам........имат ли право да ми дадът молбата за освобойдение чрез свидетеи като не съм я подписала.Ходих до инспекцията по труда във град Враца,при шефа и той ми каза без дайе да ме погледне и да ми обърне нуйното внимание ми каза,че фирмата може да ме освободи дори по-време на болничен.Аз съм гражданка от градПлевен и му казах,че ще отидя да попитам и там дали фирмата има право по врене на болничен да ме освобождажат.Разбрах,че фирмата вече ме е освободила чрез НАП.Имат ли това право!Моля помогнете ми и ми кажете кам кого трябва да се обарна за този въпрос!
    Благодаря предварително!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->