Gergana Kardaschlieva Gergana Kardaschlieva Потребител

Неизплащане на болничен лист от страна на работодателя



Работодателят е забранил изплащането на болничните листове, т.е. 3 дни, които той трябва да плати на своите служители. Какво трябва да направя?



Отговори

  • Здравейте,



    Съгласно чл.40 ал.5 от Кодекса за социално осигуряване:
    Осигурителят трябва да изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
    Ако работодателя откаже да Ви изплати първите три дни винаги може да се обърнете към Инспекцията по труда.


    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • Благодаря Ви много за отговора,но с какво ще докажа ,че не са платени тези дни?
  • Здравейте,



    Възможните варианти са с ведомост за заплата или фиш за заплата.



    Поздрави,
    Адриян Велчев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->